Jesteś tutaj: StartVarsavianistyczna szkołaRajd „Śladami Dzieci Janusza Korczaka”

Rajd „Śladami Dzieci Janusza Korczaka”

24 kwietnia 2017r. uczniowie klas : Vc, Ve i VIe wybrali się na rajd „Śladami Dzieci Janusza Korczaka”. Wędrówka rozpoczęła się od ogrodzonego terenu na ul. Gibalskiego, na którym znajdują się zbiorowe mogiły pomordowanych Polaków i Żydów w czasie II  wojny światowej. Tam otrzymaliśmy listę miejsc związanych  z Januszem Korczakiem, które musieliśmy odnaleźć i wykonać związane z tym zadania.

Oto szlak naszego spaceru:

1. Cmentarz Żydowski gdzie oglądaliśmy symboliczną mogiłę miliona zamordowanych dzieci żydowskich, pomnik Janusza Korczaka i grób Ludwika Zamenhoffa.
  2. Dom  Dziecka na ul.  Jaktorowskiej, w którym przez wiele lat dyrektorem był Janusz Korczak.
  3. Pomnik Janusza Korczaka przy Pałacu Kultury i Nauki.
  4. Żydowski Instytut Historyczny.
  5. Mur Getta na ul. Bielańskiej.
  6. Ulica Bohaterów Getta.
  7. Ulica Ludwika Zamenhoffa.
  8. Trakt Pamięci, Męczeństwa i Walki Żydów.
  9. Muzeum Historii Żydów Polskich.
  10. Pomnika Bohaterów Getta.
  11. Pomnik Żegoty- Rady Pomocy Żydom.
  12. Dąb Nadziei.
  13. Kopiec  Anielewicza.
  14. Umschlagplatz - pomnik upamiętniający rampę kolejową, która wraz ze znajdującymi się w jej sąsiedztwie budynkami była wykorzystywana w latach 1942–1943 jako miejsce koncentracji Żydów z warszawskiego getta przed wywiezieniem ich do obozu zagłady w Treblince.

Na zakończenie rajdu nasza szkoła otrzymała dyplom uczestnictwa w rajdzie.