godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
NR 341

Im. "Twórców Literatury Dziecięcej"

 01-494 Warszawa, ul. Oławska 3
tel./fax (22) 638 61 28

Jesteś tutaj: StartVarsavianistyczna szkołaSpotkanie z udziałem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Spotkanie z udziałem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

W sobotę, 18 marca, uczniowie klas szóstych wzięli udział w obchodach rocznicy śmierci założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Stanisława Lorentza. Podczas spotkania z udziałem Zarządu Głównego TPW, przedstawicielami oddziałów terenowych oraz uczniów warszawskich szkół, reprezentacja z naszej szkoły złożyła na grobie kwiaty i zapaliła znicz.

Stanisław Lorentz  swoją karierę zawodową rozpoczął przed II  wojną światową. W latach 1929–1935 był konserwatorem zabytków województwa wileńskiego i nowogródzkiego. Po rezygnacji ze stanowiska był wykładowcą Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W latach 1936–1982 (z przerwą w czasie II wojny światowej) pełnił funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.

We wrześniu 1939 i podczas okupacji niemieckiej zasłużył się w akcji ratowania dóbr kultury polskiej i najcenniejszych zabytków znajdujących się w Warszawie]. W 1942 dzięki jego staraniom niemieckie władze odstąpiły od planu zniszczenia pomnika Jana Kilińskiego, wyrażając zgodę na jego zdeponowanie w podziemiach Muzeum Narodowego.

Po 1945 działał na rzecz odbudowy zabytków i muzeów. W latach 1945–1951 stał na czele Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków, a w 1947 został profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W 1947 odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.. Był również ekspertem UNESCO ds. ochrony zabytków, szczególnie zaangażowany w sprawę odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zmarł 15 marca 1991 r. w Warszawie i został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.

Po uroczystości przy grobie profesora Lorentza uczniowie naszej szkoły udali się na krótki spacer po cmentarzu, gdzie mogli zobaczyć nagrobki warszawskiej gminy luterańskiej z czasów zaborów.